Historické Minimakety
Kto sa pozrel do nedávno zverejneného kalendára súťaží, určite sa mu oko zastavilo pri Majstrovskách Slovenska v Očovej, kde sa o kategórie voľných modelov s gumovým pohonom doterajší stálí organizátori podelili s mladým klubovým kolegom a majstrom Česko- Slovenska v kategóri BV-1 Samkom Potančokom. Začínam vetriť pre gumáčiky lepšie časy. V súvislosti s týmto faktom, dávam do pozornosti ešte jednu skutočnosť: V rámci zápolenia s modelmi poháňanými gumou, vzniká subkategória „Historické minimakety“. Sú to modely, ktoré za svoju podobu vďačia skutočným lietadlám. Na vlastné oči bolo možné takúto minimaketu vidieť na 6. ročníku Kopáčikovho Memoriálu. Najbližšie to bude možné na poslednom stretnutí SAM119, v hale v Šali- Veči 28.12.2015. Na ukážku podľa čoho sa tieto modely stavajú, je tu dispozícii plánik modelu Piper. Je to jednoduchý model a na jeho stavbu netreba minúť za tatrovku energie a ani času. Nepreberné množstvo plánov sa dá stiahnuť napríklad tu:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1265873
http://www.theplanpage.com/prev.htm
Súťažné pravidlá.
Súťažiť možno s akýmkoľvek modelom- maketou, poháňaným gumovým zväzkom, ak originál plánik modelu bol vydaný pred rokom 1951.
Model v duchu pravidiel SAM 119 možno zväčšiť, alebo zmenšiť oproti originálu na plánku. Maximálne možné rozpätie je 800 mm.
Pretekár je povinný dodržať konštrukčné riešenie podľa plánku okrem uvedených výnimiek:
-Pretekár je povinný priniesť plán podľa ktorého model postavil.
-Možno vykonať úpravu krídla, ev. vzpier tak, aby bolo možné demontovať krídlo pre prepravu.
-Model môže byť vybavený determalizátorom
-Max. priemer vrtule je 35% rozpätia krídla. Je povolená plastová vrtula ev. jej úprava.
-Je povolené oproti originálu zmeniť zoradenie krídlo-výškovka, vyosenie smerovky a osky hriadeľky vrtule.
-Je povolené zmeniť umiestnenie zadného závesu gumy.
-Je povolené oblúky konca krídla, výškovky a smerovky riešiť ako lamínované z páskov balzy, príslušného tvaru podľa plánku.
Povrchová úprava modelu musí zodpovedať úprave na skutočnom lietadle /treba priniesť foto, alebo kópiu/, alebo popisu na plánku.
Je povolené na poťah modelu použiť farebný papier, alebo povrchovú úpravu riešiť náterom štetcom.
Nie je povolená ferebná úprava modelu striekaním, ani tlačením na tlačiarni v spolupráci s počítačom.
Použitie plastových koliesok je povolené. Samozrejme o rozmere zodpovedajúcom mierke, v akej bol model postavený.
Každý pretekár v rámci súťaže- preteku, môže vykonať 3 lety, v max. trvaní 45 sekúnd. Dosiahnutý čas kratší ako 10 sekúnd, je nárok na opravu. Čas v oprave sa zapíše ako výsledok. Do výsledkov súťaže sa zapíše súčet dvoch najlepších letov. V prípade naletenia maxím viacerými súťažiacimi sa výsledok stanoví rozlietavaním bez obmedzenia maximálneho času letu. Poradie pre rovnaký súčet časov menej ako maximum sa rieši podľa lepšieho tretieho letu.
U dvojplošného modelu je bonifikácia 5 sekúnd.
Modely štartujú z ruky.
Každý pretekár má nárok na jedného pomocníka, ktorý môže merať aj čas.
Tieto pravidlá sú záväzné pre prvú súťaž v rámci Majstrovstiev Slovenska v roku 2016. Po zhodnotení súťaže možno previesť úpravu pravidiel.
Pravidlá spracoval: Dušan Sedlár
Redakčne upravil a publikoval 2015-12-17 Paľo Rábek