Pravidlá pre Pohár Slovenských Vetroňov na rok 2019
Pohár Slovenských Vetroňov (PSV).
Predmet súťaže:
PSV sú seriálové súťažné stretnutia bezmotorových rádiom ovládaných modelov, ktorých krajina vzniku je preukázateľne Slovensko. Vznik týchto modelov je datovaný najneskoršie do 31.12.1954. Plány týchto modelov, prípadne nákresy s technickými údajmi podľa ktorých je model možné postaviť, museli byť publikované v periodickej tlači, alebo vydané ako samostatná edícia. Technické údaje musia obsahovať minimálne: profil krídla, profil vodorovnej chvostovej plochy, rozmery krídiel a chvostových plôch, základné rozmery trupu. Ak nie sú okótované rozmery prierezov trupu, je možné tieto odvodiť z nákresu pomocou vypočítanej mierky, ale pred stavbou modelu je nutné ich odoslať na schválenie organizátorovi súťaže. Ten zabezpečí odobrenie rozmerov výborom klubu SAM119.
Podmienky stavby modelov pre PSV:
Modely musia byť postavené v mierke 1:1, z pôvodných materiálov. Výnimky z tohto pravidla:
- Rebrá krídiel a chvostových plôch môžu byť zhotovené z balzy.
- Poťah nemusí byť papierový, ale musí papier pripomínať svojim vzhľadom. Napríklad Vlies. Zakázané sú fólie a materiály fólie svojim vzhľadom pripomínajúce.
- Vlečný háčik nemusí byť umiestnený v zhode s plánom, môže byť kovový s možnosťou jeho premiestňovania, ale nesmie byť ovládaný žiadnym spôsobom.
Podmienky lietania v PSV:
Každý súťažiaci je povinný na vyžiadanie organizátora súťaže predložiť podklady, podľa ktorých bol postavený model prihlásený do súťaže. Do súťaže je možné prihlásiť maximálne dva modely, ale tieto nesmú byť rovnakého typu.
K rádiovému ovládaniu modelu je možné použiť iba dva kanály. A to na ovládanie výškového a smerového kormidla. V prípade bezchvostových lietadiel, takzvaných samokrídel, funkciu smerového kormidla preberajú krídelká. Nie je možné použiť akúkoľvek formu telemetrického prenosu údajov z modelu do vysielača a ani stabilizátory a gyroskopy napomáhajúce riadeniu modelu. Vymenované prvky pomocnej pilotáže nesmú byť použité ako samostatné časti a ani ako prvky integrované v moderných prijímačoch. Organizátor si vyhradzuje právo kedykoľvek počas súťaže skontrolovať palubné vybavenie modelu. Do prihlášok sa budú uvádzať údaje o vysielačoch a prijímačoch na preverenie ich sofistikovanej úrovne.
Štartuje sa pomocou katapultu zloženého z maximálne 20m gumy a maximálne 80m šnúry. Je možné požiť katapult s menšími rozmermi, vzhľadom na rozmery modelu. Použitie kratších katapultov je na uvážení a rozhodnutí súťažiaceho. Čas sa meria od vypadnutia vlečného lanka z vlečného háčika po: -prvý kontakt modelu so zemou
-ukončenie letu nárazom modelu do prekážky a model zostane visieť na prekážke
-keď sa model stratí z dohľadu časomeračovi.
Každý štartujúci je povinný si zabezpečiť pomocníka, ktorý okamžite po štarte pôjde zachytiť padajúce lanko a toto uloží do ďalšieho štartu tak, aby nekrížilo ostatné katapulty. Oprava nepodareného štartu je možná iba vtedy, ak model po takomto štarte do 20 sekúnd pristane do vymedzeného priestoru. Ale je možná iba jedna oprava za súťažný deň. Plocha na pristátie bude určená vzhľadom na miestne podmienky pri nástupe na súťaž. Let ohodnotený nulou bude v prípadoch:
-Model sa vo vzduchu poškodí a nepristane celistvý.
-Model pristane mimo vymedzenej plochy.
V jednotlivej súťaži je šesť štartovných kôl, ktoré budú vykonané v hodinových oknách. Za účelom vyhodnotenia súťažného dňa, sa vyberajú tri najlepšie výsledky z uvedených šiestich štartov.
Organizácia súťažných stretnutí.
PSV bude mať v priebehu roka 3 súťaže, teda tri súťažné stretnutia s nasledovným približným časovým rozpisom.
1. kolo bude predbežne 12. apríla 2019. v Močenku, časť Síky.
2. kolo deň pred konaním majstrovstiev Slovenska v Očovej, teda v piatok, v popoludňajších hodinách. 3. kolo deň pred konaním súťaže Historici nad Zborovom, teda v piatok, v popoludňajších hodinách v Zborove.
Súťaž sa uskutoční, ak budú minimálne 3 súťažiaci.
Podmienky ročného vyhodnotenia súťaže:
Do ročného hodnotenia sa budú brať najlepšie dosiahnuté výsledky z dvoch súťažných stretnutí. Z toho vyplýva podmienka zúčastniť sa minimálne dvoch súťažných stretnutí, aby bolo možné súťažiaceho hodnotiť.
Rozdelenie modelov podľa veľkosti s meranými maximálnymi hodnotami naletených časov.
Modely s rozpätím krídiel do:
Rozpätie krídiel do |
Merané MAX |
Koeficient k |
1000mm |
100s |
3 |
1500mm |
210s |
1,43 |
1600mm |
225s |
1,33 |
1700mm |
240s |
1,25 |
1800mm |
270s |
1,11 |
2000mm a viac |
300s |
1 |
Modely sú rozdelené podľa veľkosti preto, aby mohli spolu súťažne lietať všetky modely. Snahou je eliminovať nevýhodu vyplývajúcu z malých rozmerov modelu.
Príklad: vetroň VETROPLACH má rozpätie krídiel 1560mm. Dosiahol čas 153 sekúnd. 153x1,33=203,49 =204sekúnd. Do výsledkovej listiny sa zapíše čas 204 sekúnd, teda stotiny zaokrúhľujeme smerom hore.
V prípade rozlietavania:
- Použije sa ten istý vzorec na výpočet dosiahnutého času.
- Štartuje sa z katapultov, kde bude šnúra skrátená na polovicu. Guma zostáva v pôvodnej veľkosti. To znamená, že ak aj niekto použije katapult menších rozmerov ako sú maximálne povolené, do rozletu pôjde so skrátenou šnúrou. Merané maximum je 300 sekúnd. Ak sa nerozhodne o víťazovi v rozlete (minimálne dva modely naletia znovu maximum), potom o víťazovi rozhodne los. Účastníkom losovania budú potom pridelené body: = hodnota kroku pridelených bodov. Ak hodnota kroku nebude celé číslo, veľkosť kroku sa upraví tak, aby vznikli najbližšie možné celé čísla, na úkor veľkosti kroku prideleného víťazovi.
Bodové hodnotenie pre potrebu výsledku za odlietaný ročník:
Výsledok tvorený súčtom troch najlepších štartov za súťažné stretnutie u víťaza sa automaticky ohodnotí sumou 1200 bodov. Z toho sa vyjadrí bodová hodnota „H“ jednej sekundy, platná pre konkrétne súťažné stretnutie. . Výsledné sumy časov sa potom pre každého súťažiaceho vynásobia hodnotou H a dostaneme bodové hodnotenie. Tento systém bodovania vylúči vplyv kondície ovzdušia na výsledky.
Dekorovanie víťazov
Víťaz ročníka prevezme do opatery na jeden rok putovný pohár. Víťaz bude mať povinnosť zabezpečiť umiestnenie gravírovaného štítku podľa určeného vzoru so svojim menom na podstavec pohára. Pre každé súťažné stretnutie bude zhotovený certifikát, ktorý dostanú všetci účastníci stretnutia. Po skončení súťaže – predpoklad je päť ročníkov, posledný víťaz bude mať putovný pohár v opatere rok a potom ho odovzdá organizátorovi, ktorý zabezpečí jeho uloženie na verejné miesto, kde bude pripomínať konanie súťaže „Pohár Slovenských Vetroňov“.
Pavel Rábek
Ľudovít Pec
Zoznam konštrukcií pre PSV
Klikni na obrázok pre lepšiu čitateľnosť.