Volavka, Kamil, soška
Tento nekonzistentným dojmom pôsobiaci nadpis obsahuje tri elementy z môjho života modelára v roku 2019 a tým tri témy, ktorým sa budem v nasledujúcich riadkoch venovať. Prípadný čitateľ sa nemusí báť odklonu témy od historických modelov. Naopak. Budem sa v nich venovať znovuzrodenému slovenskému historickému vetroňu Volavka a udalostiam okolo neho. Podnet na ďalšie oživenie podkladov a stavbu „neznámych“ modelov pochádzajúcich zo Slovenka, sme našli na webových stránkach leteckého nadšenca a publicistu Ivana Saba. Prevádzkuje web s názvom Gonzoaviation. Okrem množstva iného materiálu, ktorý sa venuje letectvu, sa tam dajú nájsť aj staré časopisy. A v jednom z nich bola aj muška vetroňa od nám všetkým dobre známeho konštruktéra Štefana Kopáčika. Našťastie popis tejto mušky obsahoval všetky potrebné údaje, pre nakreslenie plnohodnotného plánu. Úloha nakresliť plán nie je taká ľahká, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Určite by ho nakreslil každý zdatnejší kreslič, ale urobiť plán v počítači tak, aby sa dal nielen postaviť, ale aby jednotlivé diely bolo možné vyrezať na súčasných zázrakoch techniky presne a rýchlo, to už si vyžaduje kumuláciu hneď niekoľkých zručností. Kreslič, konštruktér a hlavne skúsený modelár v jednom. Kamil Horáček. To je ten človek, ktorému sudičky všetky tieto danosti naložili do čútory vlastností a nádobu zapečatili ochotou spojenú s láskou k ľuďom. Kamil, vôbec sa nemusíš červenať. Každý kto Ťa pozná, musí so mnou súhlasiť.
Volavka ešte pred prvým záletom
Začiatkom tohto roku, bol plán na svete. Aby sme ho uviedli do modelárskeho života bez tieňov pochybností o autenticite a miere zhodnosti s predlohou, rozhodli sme sa vo výbore SAM 119 tento hotový plán spoločne preskúmať a po odstránení prípadných pochybností svojimi podpismi potvrdiť jeho maximálnu mieru vierohodnosti.
Autorizácia plánu modelu Volavka členmi výboru SAM119. Február 2019.
Toto sa stalo v Nitre vo februári 2019. Milú Volavku potom čakala už iba realizácia. Ten, kto ju postavil ako prvý, nebol iný ako Kamil. Horeli sme nedočkavosťou na jej prvé štarty. Tie Kamil urobil za nie práve prívetivého počasia, aj keď dimenzie modelu priam volajú po slabom vetríku. Aj sa veru stala nemilá udalosť a Volavku bolo treba po druhom lete reparovať. Kamilovo nadšenie model do nasledujúcej súťaže umožnilo pripraviť, aj s patričnou prípravou, čo sa ladenia letových vlastností týka. Volavka veľmi milo prekvapila na Malokarpatskom pohári. Maximá nasúkala systémom- prvé tri štarty a mám pokoj. Nakoniec v rozlete najlepších, len tesne podľahla väčšiemu modelu, ktorý sa pravidelne objavuje na prvom mieste. Výrezov na model Volavka bolo vyrobených tuším päť.
Volavka, jej pilot Kamil Horáček, štartuje do finálového rozletu na Malokarpatskom Pohári. September 2019.
Verím, že niektoré z nich zlepené do patričných tvarov, sa zúčastnia aj Pohára Slovenských vetroňov a spestria sortiment vetroňov spod Tatier. A takto sa plynule dostávame k poslednému bodu z nadpisu. Soška modelára, ktorou bol dekorovaný víťaz prvého ročníka Pohára slovenských vetroňov, si zaslúži keď nie samostatný text, tak aspoň priestor v tejto glose o malých veľkých zastávok z môjho modelárskeho roku 2019.
Putovná trofej sošky modelára v súťaži Pohár Slovenských Vetroňov.
Hneď ako sme s Ľudom vymýšľali lietanie, ktoré by ponúklo náhradu za úspešný Jastrabí Pohár, sme sa zhodli v názore, že putovná cena by mala byť hodnotovo odlišná od tak trochu fádnych trofejí v podobe väčších, či menších pohárov. Voľba padla na sošku, ktorú bol ochotný vyrobiť talentovaný mladý umelec z malej dedinky Branovo od Nových Zámkov. Po vzájomných konzultáciách počas tvorby sošky, sa podarilo vytvoriť dielo, ktoré podľa nás nevtieravo zobrazuje modelára z povojnového obdobia. Model v jeho ruke navádza na tvary Ďalšieho slovenského vetroňa, tentokrát Kavky. Soška by mala minimálne päťkrát zmeniť majiteľa, ale je celkom možné, že sa udomácni iba u jedného, toho súčasného. Lebo verte-neverte, tým prvým víťazom a teda aj majiteľom sošky na jeden rok sa stal Kamil Horáček. A Kamil je naozaj pán modelár. Bližšie informácie z dielne mladého umelca- sochára Romana Miškoviča nájdete na jeho webových stránkach www.eremart.com .
Paľo Rábek